Fleur-De-Lys,rzecz o początkach kolonizacji w Quebeku

471px-Coat_of_arms_of_Québec.svg

W herbie kanadyjskiej prowincji Quebec, znajduje się sześć bardzo ważnych elementów. Sama tarcza herbowa jest  podobna do współczesnej, francuskiej tarczy herbowej, korona nad tarczą jest stylizowaną koroną brytyjską, trzy lilie burbońskie odnoszące się do królów Francji oraz ich liczba zwracająca uwagę na Trójcę Przenajświętszą. Następnie widnieje na herbie sylwetka lwa, charakterystycznego dla heraldyki brytyjskiej i na samym dole trzy liście klonu, mające symbolizować Kanadę. Na spodzie tarczy herbowej znajduje się dewiza Quebecu – JE ME SOUVIENS – PAMIĘTAM.

 

Herb króla Franciszka I Walezjusza 1494-1547

Obraz przedstawiający moment postawienia krzyża w Gaspe. Z obrazu wynika, że autor tego dzieła niezbyt zdawał sobie sprawę z formy herbu króla francuskiego, lilijki na tarczy herbowej są trzy lecz w niewłaściwym szyku.

Pierwsza wyprawa Jacques Cartiera 1534 rok.

Po 20 dniach przeprawy przez Ocean (20 kwiecień -10 maj), Jacques Cartier dociera do wybrzeży Nowej Funlandii (fr: Terre Neuve ) wyposażony w dwa statki oraz 61 członków załogi. W lipcu tego roku załoga Cartiera w chodzi po raz pierwszy w kontakt z tubylczą ludnością z plemienia Mikmaków. W piątek, 24 lipca, załoga Cartiera stawia 10-cio metrowy krzyż w miejscowości Gaspe ,oznaczając w ten sposób przynależność regionu do króla Francji. Podczas pierwszej wyprawy na tereny Nowej Francji następuje również spotkanie Francuzów z Irokezami, których Wielki Wódz Donnacona niezbyt przychylnie odnosi się do nowych gości.

Replika krzyża postawionego przez Cartiera na zdobytym terytorium w Saint-Malo, Francja.


Tarcza herbowa Bourbonów.

Dewiza prowincji Quebec – JE ME SOUVIENS (pol: PAMIĘTAM), jest dewizą, która do dzisiaj nastręcza wiele trudności historykom w jej interpretacji. W 1883 roku, Eugene-Etienne Tache, architekt, kazał wykuć nad portykiem głównego wejścia do Parlamentu w mieście Quebec te trzy słowa, od tego czasu stają się one dewizą prowincji zaakceptowaną przez rząd prowincjonalny. Współcześni architektowi Tache nie mieli problemów z interpretacją tej dewizy, podaje się za historykiem Thomas Chapais (1858-1946), że należy pamiętać o lekcjach z przeszłości, minionych nieszczęściach oraz chwale.

W 1919 historyk, Pierre-Georges Roy zauważa w tej dewizie charakter symboliczny jako: przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość jedynej prowincji francuskiej należącej do konfederacji kanadyjskiej.

W 1978 roku, w odpowiedzi na artykuł opublikowany w The Montreal Star,  na temat dewizy Quebecu, do redakcji nadszedł list otwarty od niejakiej pani Helene Paquet, mieszkającej w podmontrealskim miasteczku St-Lambert, która wyjaśnia: Szanowny p. Redaktorze, pragnę wyjaśnić zamieszanie wokół dewizy JE ME SOUVIENS, otóż jest to tylko pierwsza część całości . Cała dewiza jest w takiej formie:

Je me souviens,Que né sous le lys, Je croîs sous la rose.

I remember,That born under the lily, I grow under the rose

Jestem wnuczką architekta Eugene-Etienne Tache. Moja ciotka, Clara Tache-Fragasso z miasta Quebec, jest jedyną z żyjących córek E-E Tache. Mam nadzieję, że te informacje pozwolą lepiej zrozumieć tą dewizę pana czytelnikom.

H. Paquet, St-Lambert.

Polskie tłumaczenie pełnej dewizy PAMIĘTAM, ŻE URODZONY POD LILIĄ, DORASTAM POD RÓŻĄ,  kwiat lilii jest tutaj symbolem francuskich Bourbonów a kwiat róży – symbolem brytyjskiego rodu Tudorów.

 

Obecna zwierzchniczka brytyjskiej kolonii, Kanady, Królowa Elżbieta II. Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest również głową 15-tu innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint-Vincent i Grenadin, Tuvalu i Wyspy Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm.

Opracował:  Z.P. Wasilewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>