04 wrzesień 2012-Nowy Premier Quebecu

congres-du-parti-socialiste-le-deroulement-du-scrutin-en-question-id433

Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Funlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy York,New Hampshire,Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Quebec(stolica prowincji), Trois-Rivieres,Sherbrooke i Drummondville. Prowincja w przeważającej większości jest frankofońska. Dla większości mieszkańców pierwszym językiem jest francuski. Wielu mieszkańców Quebecu nie zna angielskiego w ogóle lub posługuje się nim bardzo słabo. Język francuski jest jedynym językiem urzędowym w prowincji – zgodnie z Ustawą nr 101 (Loi 101).

Quebec ma prężnie rozwijającą się gospodarkę, która rocznie generuje ponad 240 miliardów dolarów i obok tradycyjnych sektorów obejmuje także przemysł wysokich technologii:

  • przemysł lotniczy i kosmiczny – w Quebecu znajdują się liczne ośrodki rodzimego przemysłu związanego z technologiami lotniczymi i kosmicznymi (m.in. zakłady firmy Bombardier Aerospace). Wiele międzynarodowych korporacji również otwiera tu zarówno swoje biura badawczo-konstrukcyjne, jak i wytwórnie – należą do nich m.in. Pratt & Whitney Canada, Rolls-Royce, Lockheed Martin Canada, Bell Helicopter Textron. Przemysł generuje 10,5 miliarda dolarów, a zatrudnia 391 tys. pracowników.
  • rolnictwo i przetwórstwo – wytwarza 6,8% produktu krajowego i zatrudnia ponad 400 tys. pracowników. 46% produkcji rolnej i spożywczej jest eksportowane, głównie do USA,Japonii i Unii Europejskiej.
  • przemysł farmaceutyczny, rocznie przeznaczający ponad 420 milionów dolarów na badania naukowe. Tworzy go 168 przedsiębiorstw i instytucji badawczych, zatrudniających łącznie 15600 pracowników.
  • biotechnologia – 175 instytucji, zatrudniających 3000 pracowników. Należy do nich największy w świecie instytut badawczy w dziedzinie technologii biologicznych L’Institut de recherche en biotechnologie (IRB) – The Biotechnology Research Institute (BRI). Przemysł ten łącznie przeznacza 337 milionów dolarów na badania i rozwój.
  • przemysł drzewny – generuje 18,9 miliarda dolarów (w tym 11,3 mld eksport), zatrudniając ponad 83 tysiące pracowników.
  • przemysł informatyczny i telekomunikacyjny – ponad 5 tysięcy firm zatrudnia łącznie 100 tysięcy pracowników, generuje 31 miliardów dolarów i rozwija się w tempie 9% rocznie.
  • energetyka – Quebec jest liderem nie tylko w produkcji energii elektrycznej, ale i w wykorzystaniu czystych technologii do jej produkcji. Wielki udział w produkcji prądu ma energetyka wodna.
  • przemysł metalurgiczny

Turystyka to jeden z najbardziej dochodowych i tym samym ważniejszych sektorów gospodarki w Quebecu. W 2005 roku w branży turystycznej zatrudnionych było 133 271 osób. Szacuje się że w 2005, Quebec odwiedziło 28,3 miliony turystów, z tej liczby 75,7% pochodziło od Quebecu, 13% z pozostałych prowincji Kanady, 7,6% ze Stanów Zjednoczonych i 3,7% z innych krajów. Rocznie, turyści pozostawiają więcej niż 7,5 miliardów dolarów w różnych sektorach przemysłu turystycznego.

Kościół katolicki był przez wiele lat ostoją kultury francuskiej i języka francuskiego, o mieszkańcach Quebecu mówiono, że są “naturaliter catholicae”, tzn. “z natury katoliccy”. W latach trzydziestych XX wieku w Quebecu zaczęły zachodzić gwałtowne zmiany społeczno-ekonomiczne. Narodowo-katolicki rząd wspierał Kościół, finansował religię w szkołach, strzegł cenzury w sprawach religijnych, jednocześnie kraj ulegał industrializacji i urbanizacji, zaczął zmieniać się model rodziny: z wielodzietnej, utrzymującej się z rolnictwa, na nowoczesną. Tzw. “cicha rewolucja” nastąpiła tam w latach sześćdziesiątych XX wieku. Gdy Quebec osiągnął wysoki poziom rozwój gospodarczego i wysoki poziom skolaryzacji, kościoły zaczęły się wyludniać; w latach osiemdziesiątych lewicowa, separatystyczna Partia Quebecka(Parti Quebecois) zaczęła odbierać Kościołowi przywileje. Od 2008 roku religia nie jest już nauczana w quebeckich szkołach państwowych; religię katolicką zastąpiło religioznawstwo .

STRUKTURA POLITYCZNA

Gubernator porucznik

Gubernator porucznik reprezentuje w prowincji głowę państwa, czyli królową Kanady9tożsamą z królową Zjednoczonego Królestwa). Mimo że jest mianowany przez monarchę, nominacja następuje automatycznie po rekomendacji premiera prowincji. Funkcje gubernatora porucznika są czysto honorowe i ceremonialne, choć teoretycznie może on wpływać na kształt polityki prowincjonalnej.

Premier

Premier Quebecu jest szefem rządu prowincji. Posiada bardzo szerokie uprawnienia, pozwalające prowadzić skuteczne rządy, jeśli tylko ma zapewnione poparcie w parlamencie. Premierem zostaje lider partii zdobywającej większość w parlamencie. Jeśli z jakichś powodów w czasie trwania kadencji parlamentu przewodniczący rządzącej partii zostaje zmieniony, następuje automatyczna zmiana na stanowisku premiera prowincji.

Zgromadzenie legislacyjne

Parlament Quebecu; Assemblée nationale du Québec (Zgromadzenie Narodowe Quebecu) liczy obecnie 125 deputowanych. Wybierani są oni w 125 jednomandatowych okręgachwyborczych. Partia, która zdobędzie większość w parlamencie, tworzy rząd prowincjonalny, a jej przewodniczący zostaje premierem prowincji. Druga co do liczebności partia w parlamencie otrzymuje status oficjalnej opozycji.

Gmach Parlamentu

Niepodległość

Partia Quebecka, zgodnie ze swą misją, doprowadziła do przeprowadzenia referendum na temat odłączenia się prowincji od Kanady w 1980, w którym 60% głosujących opowiedziało się przeciw suwerenności. Pomimo tej przegranej, Partia Quebecka wygrała wybory w 1981 i rządziła do następnych wyborów w 1985, w których większość zdobyła Partia Liberalna pod przewodnictwem Roberta Bourassy.

Partia Quebecka pod kierownictwem Jacques Parizeau wygrała wybory w 1994 i wezwała do przeprowadzenia kolejnego referendum, które odbyło się w 1995.Referendum zostało przegrane przez separatystów marginesem mniej niż jednego procenta. Parizeau wynik ten skomentował w swej słynnej wypowiedzi, jakoby spowodowany był “przez kapitał i głosy etniczne”. Po przegranym referendum Parizeau podał się do dymisji.

Referendum w 1995 roku było drugim z kolei mającym na celu zbadanie opinii mieszkańców Quebecu czy prowincja powinna oddzielić się od reszty Kanady i zostać osobnym państwem.

Referendum w roku 1995 różniło się od pierwszego referendum. Pierwsze z nich na celu miało zdecydować o tym czy Quebec będzie w stosunku do reszty Kanady niezależnym stanem, ale dwie mające powstać w wyniku tego referendum części nadal miała łączyć silna więź Przemysłowo-gospodarcza i polityczna. Drugie referendum proponowało całkowite oddzielenie Quebecu.

W dniu 4 września 2012 Partia Quebecka wygrała wybory do rządu prowincjonalnego ,Premierem Quebecu została pierwsza kobieta w historii tej prowincji,liderka Partii Quebeckiej, pani Pauline Marois.

Opracował: Z.P.Wasilewski

2 Responses to 04 wrzesień 2012-Nowy Premier Quebecu

  1. Zbigniew Paweł Wasilewski pisze:

    W czasie ogłoszenia wyników doszło do incydentu w sali koncertowej, w której Pauline Marois wygłaszała przemówienie na zwycięskim wiecu swojej partii, w chwili, gdy przyszła premier prowincji powiedziała: – Przyszłość Quebecu to suwerenne państwo,padły strzały, ochroniarze w pośpiechu wyprowadzili Marois ze sceny. Po opanowaniu sytuacji polityk, która nie odniosła żadnych obrażeń, wróciła, by dokończyć przemówienie.Bilans: jeden zabity,jeden ciężko ranny. Oczywiście media bardzo szybko zakwalifikowały tego terrorystę jako opętanego psychola bez chęci nadania temu czynowi żadnego kontekstu politycznego. Jesteśmy świadkami narodzin świadomości narodowej Quebeckiego narodu ??? Jesteśmy świadkami eskalacji animozji na tle narodowościowym duszonej od 1812 roku między anglofonami i frankofonami ??? Już słychać na ulicach Montrealu wrogość frankofonów wobec anglofonów otwartą,wulgarną i zuchwałą. Wrogość wobec mniejszości narodowych stała się jakby autoryzowana poprzez fakt sam,że władza jest rządem narodowościowym kojarzącym się jeszcze z tak bardzo świeżym w naszej pamięci nazizmem. Obym się mylił w mojej ocenie. Generalnie jestem rozczarowany wynikami wyborów. Według mnie są one wyrazem kakofonii politycznej, amalgamatu przypadkowych karierowiczów żądnych władzy ,wpływów,zysków i nic poza tym. Jestem głęboko zawiedziony systemem kanadyjskiej demokracji w której dochodzi do absurdalnej sytuacji gdzie zmusza się obywateli aby oddawali głosy na impotencję intelektualną. Przez ostatnie dwie dekady demokracja Quebecka kojarzy mi się z nepotyzmem i proces ten zdaje się pogłębiać. :(

  2. Marcin Śmigielski pisze:

    W wielu przypadkach wybory odbywają sie na zasadzie: nie spisaliście się – Państwu już dziękujemy, albo: nie ma nikogo lepszego to pomęczymy się z wami jeszcze cztery lata. W tym przypadku miała miejsce ta pierwsza możliwość i myślę, że za cztery lata również tak będzie. Kebecy wbrew pozorom też mają swój rozum :) Przecież na przynęte pod tytułem “suwerenne… państwo (!)” nabierze się tylko rozczarowany naiwniak, zdenerwowany przekrętami paliwowymi, drogowymi i podatkowymi, a przy następnych wyborach kolejny raz wyrazi swoje rozczarowanie ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>