Most Percy w Hinchinbrooke

91860~v~Ponts_couverts_au_Quebec_Les

Miejscowość Hinchinbrooke jest niewielką osadą tuż przy granicy kanadyjskiej w prowincji Quebec, nad rzeczką Chateauguay w regionie Monteregie. Jest to osada kanadyjska o typowo rolniczym profilu skupiająca ok. 2400 mieszkańców. Od 1987 roku ta miejscowość pojawia się w przewodnikach turystycznych Quebecu dzięki drewnianemu obiektowi ,który znajduje się na obrzeżach tej miejscowości. W tym właśnie roku Ministerstwo Kultury prowincji Quebec sklasyfikowało drewniany most w tej miejscowości jako zabytek narodowy. Most zasłużył sobie na to miano z dwóch powodów;jest to najstarszy zadaszony most w Kanadzie ciągle w użytku,oraz jedyny na świecie most drewniany typu McCallum,który dotrwał do naszych czasów.

Most Percy,rok budowy 1861

Most Percy łączy dwa brzegi rzeki Chateauguay między miejscowościami Elgin i Hinchinbrooke.Jego długość to 55 metrów,jest złożony z dwóch przęseł opartych na pylonie wymurowanym z kamienia pośrodku rzeki.Został zrealizowany przez miejscowego kowala niejakiego Roberta Grahama . Koszt budowy w chwili jego realizacji wyniósł 1675 dolarów;kwota bardziej przemawiać będzie do wyobraźni gdy się ją porówna do średniej ceny konia pociągowego z tamtych czasów w granicach: 15-25$ za sztukę.

fot.archiwum;Most przed pracami konserwatorskimi

Wygląd po kuracji odmładzającej

W ubiegłym roku odbyła się mała uroczystość w celu podkreślenia 150-tej rocznicy powstania mostu Percy w towarzystwie amerykańskiego konsula generalnego w Kanadzie Andrew Parkera oraz gubernatora-porucznika prowincji Quebec, Pierre Duchesne’a. Tablica pamiątkowa z tej uroczystości została zainstalowana na pobliskim głazie.

Daniel Craig McCallum (1815-1878) urodzony w Szkocji,przybył do  Stanów Zjednoczonych (Nowy York) gdy był małym dzieckiem. McCallum był inżynierem oraz menadżerem zakładów kolejowych. Podczas Wojny Secesyjnej zarządzał kolejami Stanów Zjednoczonych w stopniu generała. Jest autorem drewnianej konstrukcji mostów kolejowych XIX-tego wieku,które zostały wyparte dopiero przez stalowe konstrukcje Gustawa Eiffla. Jedynym,zachowanym na świecie przykładem takiej konstrukcji jest most Percy Powerscourt, w quebeckiej miejscowości Hinchinbrooke.

Autor:Z.P.Wasilewski

foto:Z.P.Wasilewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>